Kompaktowe urządzenie do adsorpcyjnego magazynowania gazu ziemnego

ZESPÓŁ AUTORSKI

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica

dr hab. inż. Mirosław Kwiatkowski

CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?

Z uwagi na wyczerpywanie się zasobów ropy naftowej, będącej głównym surowcem do wytwarzania paliw silnikowych oraz ciągłe zanieczyszczanie środowiska przyrodniczego, wywołane między innymi emisją szkodliwych substancji przez pojazdy samochodowe, coraz większą uwagę zwraca się na wykorzystanie gazu ziemnego do zasilania silników pojazdów samochodowych. Opracowane kompaktowe urządzenie do adsorpcyjnego magazynowania gazu ziemnego, umożliwi wykorzystanie na szerszą skalę gazu ziemnego do zasilania pojazdów samochodowych, a tym samym przyczyni się do poprawy jakości powietrza w dużych aglomeracjach miejskich oraz zmniejszy znacząco koszty transportu samochodowego.

ISTOTA WYNALAZKU

Kompaktowe urządzenie do adsorpcyjnego magazynowania gazu ziemnego, zbudowane jest ze zbiorników dwuściennych w których umieszczono monolityczne złoża adsorbentu węglowego z przestrzenną strukturą kanałów transportowych i strukturze plastra miodu oraz układ wymiany ciepła. Zbiorniki wykonane są z materiałów węglowo-epoksydowych, wzmacnianych kewlarem, a pomiędzy ściankami zbiorników umieszczony jest argon. Wewnątrz zbiorników umieszczone są perforowane oraz przetłaczane radiatory wewnętrzne i zintegrowane z nimi rury cieplne, wykonane z miedzi beztlenowej pokryte warstwą antykorozyjną niklu, wyprowadzone do cylindrycznego elementu sprzęgającego, wyposażonego w oporowe elementy grzejne z umieszczonymi osiowo półokrągłymi dwupołożeniowymi miedzianymi radiatorami zewnętrznymi, z zainstalowanymi wentylatorami o regulowanych obrotach. Powierzchnie radiatorów zewnętrznych i elementu sprzęgającego z zamontowanymi końcówkami rurek cieplnych, są rozdzielone od siebie w trybie pobierania gazu oraz stykają się w trybie napełniania zbiornika lub nadmiernego wzrostu temperatury. W zbiornikach umieszczone są ponadto mierniki temperatury złoża i ciśnienia gazu w zbiorniku, a za rozdzielanie i łączenie radiatorów z elementem sprzęgającym odpowiadają siłowniki sterowane układem elektronicznym.

POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU

Kompaktowe urządzenie do adsorpcyjnego magazynowania gazu ziemnego, będące przedmiotem niniejszego wynalazku ma bardzo duży potencjał komercjalizacjny, gdyż jego potencjalnymi odbiorcami mogą być zarówno użytkownicy samochodów jak i ich producenci. Urządzenie to wpisuje się w trendy zrównoważonego rozwoju i stanowi alternatywę dla drogich rozwiązań napędów elektrycznych, czy pojazdów zasilanych wodorem, a jego rozpowszechnienie pozwoli na zmniejszenie uciążliwości transportu samochodowego.