Proteza z rdzeniem chitozanowym do regeneracji nerwów i sposób jej wytwarzania

ZESPÓŁ AUTORSKI

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach:
dr n. med. Adam Właszczuk,
Prof. dr hab. n. med Joanna Lewin-Kowalik, Kierownik zespołu: dr hab. n. med. Wiesław Marcol,
Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi:
dr hab. inż. Dariusz Wawro, prof. IBWCh,
dr hab. inż. Magdalena Kucharska, prof. IBWCh

CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?

Proteza służy do połączenia fragmentów uszkodzonego nerwu obwodowego w celu ułatwienia jego wzrostu i odzyskania funkcji. Będzie stosowana w przypadku, gdy kikuty nerwu oddalone są od siebie na tyle daleko, że połączenie ich za pomocą szwów chirurgicznych jest niemożliwe. Uszkodzenia nerwów są następstwem nieszczęśliwych wypadków, lub operacji chirurgicznych. Ich efektem jest utrata zdolności motorycznych (ruchu) i zanik odnerwionych mięśni. Uszkodzeniu nerwów towarzyszy często ból neuropatyczny oporny na leczenie farmakologiczne. Włókna nerwowe znajdujące się w odcinku proksymalnym (bliższym) przerwanego nerwu spontanicznie i chaotycznie odrastają tworząc mikronerwiaki. Konieczne jest więc zabezpieczenie powstałego kikuta nerwu lub połączenie odtwarzające pierwotną drogę nerwową.

ISTOTA WYNALAZKU

Przedmiotem wynalazku jest tunel wspomagający regenerację nerwu zawierający rdzeń z równolegle ułożonych włókien chitozanowych oraz osłonkę z PLGA (polilaktyd-ko-glikolid). Uszkodzenia nerwów są następstwem nieszczęśliwych wypadków lub operacji chirurgicznych. Ich efektem jest utrata możliwości ruchu, zanik odnerwionych mięśni lub utrata czucia. Uszkodzeniu nerwów towarzyszy często ból neuropatyczny odporny na leczenie farmakologiczne. Włókna nerwowe przerwanego nerwu spontanicznie i chaotycznie odrastają tworząc mikronerwiaki. Konieczne jest więc zabezpieczenie powstałego kikuta nerwu lub połączenie odtwarzające pierwotną drogę nerwową. Proteza będzie stosowana w przypadku, gdy kikuty nerwu oddalone są od siebie na tyle daleko, że połączenie ich za pomocą szwów chirurgicznych jest niemożliwe. Do leczenia chirurgicznego uszkodzonych nerwów przy dłuższych odstępach między kikutami wykorzystywana jest obecnie metoda autoprzeszczepów. W celu uzupełnienia ubytku stosuje się tzw. „mostkowanie” fragmentem nerwu pobranego z innego miejsca ciała, co powoduje dodatkowe okaleczenie pacjenta. Obecne na rynku tunele wspomagające regenerację nerwów obwodowych w większości nie są odpowiednie do zaopatrywania długich (ponad 20 mm) ubytków lub też nie mają odpowiednich parametrów czasu biodegradacji. Nie posiadają one również rdzenia z włókien biodegradowalnych, który według wyników badań prowadzonych w Katedrze i Zakładzie Fizjologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powodował poprawę regeneracji nerwów u zwierząt laboratoryjnych w porównaniu z zastosowaniem pustego tunelu. Proteza została zgłoszona do ochrony patentowej na terenie RP oraz do patentu europejskiego.

POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU

Zaopatrzenie długich ubytków nerwów obwodowych jest obecnie w Polsce realizowane przez pobranie fragmentu nerwu z innego miejsca ciała pacjenta, co powoduje powstanie uszkodzenia w miejscu pobrania. Obecne na rynku tunele wspomagające regenerację nerwów obwodowych w większości nie są odpowiednie do zaopatrywania długich (ponad 20 mm) ubytków lub też nie mają odpowiednich parametrów czasu biodegradacji. Nie posiadają one również rdzenia z włókien biodegradowalnych, który według wyników badań prowadzonych w Katedrze i Zakładzie Fizjologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powodował poprawę regeneracji nerwów u zwierząt laboratoryjnych w porównaniu z zastosowaniem pustego tunelu. Proteza opracowana przez nasz zespół ma za zadanie umożliwić regenerację nerwu oraz odzyskanie funkcji uszkodzonej kończyny przy dłuższej przerwie między kikutami, bez konieczności okaleczania pacjenta.