Modyfikowany kopolimer termoplastyczny o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych oraz sposób jego otrzymywania
Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki
ZESPÓŁ AUTORSKI
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Andrzej Swinarew
Stanisław Boryczka,
Urszula Mazurek,
Krzysztof Jasik,
Tomasz Flak,
Beata Rozwadowska
CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?
Wynalazek dotyczy sposobu otrzymywania zmodyfikowanego tworzywa sztucznego, o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Wynalazek umożliwia opracowanie materiałów opatrunkowych, przedmiotów wykorzystywanych w szpitalach, przychodniach i innych jednostkach medycznych.
ISTOTA WYNALAZKU
Celem twórców niniejszego wynalazku było opracowanie nowych materiałów polimerowych o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, których budowa oparta jest o strukturę polimerów termoplastycznych i które zawierają dodatek substancji o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych pochodzenia naturalnego - betulinę..
POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU
Opracowany kopolimer stanowi materiał, który potencjalnie może mieć różnorodne przeznaczenie. Właściwości fizykochemiczne, antydrobnoustojowe i przeciwzapalne umożliwiają wykorzystanie kopolimeru do produkcji materiałów opatrunkowych, przedmiotów wykorzystywanych w laboratoriach, szpitalach lub innych jednostkach medycznych.