Konstrukcja mieszalnika do mieszania materiałów ziarnistych z wibracyjnym układem napędowym zataczająco – śrubowym

ZESPÓŁ AUTORSKI

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy

Kierownik zespołu: dr inż. Wojciech Poćwiardowski
dr inż. Joanna Szulc
dr hab. inż. Marek Domaradzki

CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?

Wynalazek dotyczy mieszania materiałów ziarnistych bez stosowania mieszadeł klasycznych. Układ zataczająco śrubowy z dwoma lub więcej wibratorami powoduje wymuszenie ruchu obwodowego w mieszalniku napędzanym takim układem. Zastosowanie wewnątrz mieszalnika stałych mieszadeł stacjonarnych zapewnia ruch zawartości na płaszczyźnie poziomej od środka na zewnątrz i w pionie. Rozwiązanie upraszcza mieszanie materiałów ziarnistych i zapewnia czystość mikrobiologiczna procesu w zamkniętym mieszalniku ważna w przemyśle rolniczym, spożywczym i farmaceutycznym.

ISTOTA WYNALAZKU

Wynalazek dotyczy mieszania materiałów ziarnistych bez stosowania mieszadeł klasycznych. Wynalazek może być stosowany jako małe urządzenie pracujące okresowo i jako duże urządzenie w ciągu technologicznym pracujące ciągle. Dzięki zastosowaniu mieszadeł stacjonarnych niewymagających zasilania i pracujących dzięki wibracjom wywołanym przez napęd mieszalnika konstrukcja jest szczelna. Z uwagi na modułową konstrukcję pojemność mieszalnika może być dostosowywana do indywidualnych potrzeb. Rozwiązanie może zostać wykorzystane w postaci kaskady mieszalników. Rozwiązanie sprawdza się w przemyśle chemicznym, w rolnictwie, przy produkcji nawozów, w przemyśle spożywczym.

POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU

Wynalazek po opracowaniu prototypu małego urządzenia okresowego dla przemysłu nadaje się do wdrożenia w przemyśle i stosowania. Docelowa produkcje mieszalników widzimy w Spomaszu w Toruniu.