Nawiewnik filtrujący powietrze

ZESPÓŁ AUTORSKI

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica

dr hab. inż. Mirosław Kwiatkowski

CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?

Przedmiotem wynalazku jest nawiewnik filtrujący powietrze, który znajdzie zastosowanie przy wentylacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Rozwiązanie według wynalazku pozwala na zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości oczyszczonego powietrza do pomieszczenia w zależności od aktualnego zapotrzebowania, wolnego od szkodliwych pyłów, substancji chemicznych i alergenów. Dzięki temu urządzeniu zapewniony będzie dopływ oczyszczonego powietrza do pomieszczenia, a ponadto zredukowane będą straty energii wywołane nadmierną wymianą powietrza lub zawilgocenie pomieszczenia wywołane zbyt małą wymianą powietrza, ponadto wyeliminowany będzie hałas przenikający do pomieszczenia z zewnątrz.

ISTOTA WYNALAZKU

Nawiewnik filtrujący powietrze składa się z obudowy zewnętrznej z otworem wlotowym zamontowanej na stolarce okiennej na zewnątrz pomieszczenia i zintegrowanej z nią obudowy kanału filtracyjnego oraz obudowy wewnętrznej. W obudowie zewnętrznej zamontowana jest perforowana membrana pobudzana do drgań za pomocą mikroelektromagnesu zasilanego z paneli fotowoltaicznych, zamontowanych na obudowie zewnętrznej oraz akumulatorów zamontowanych w korpusie obudowy wewnętrznej. W obudowie zewnętrznej zamontowane są w wymiennych kasetach filtr absolutny HEPA i filtr fotokatalityczny TiO2 z diodą UV. Obudowę zewnętrzną z obudową wewnętrzną łączy kanał filtracyjny z wymiennym monolitem aktywowanej włókniny węglowej. W obudowie wewnętrznej zamontowany jest układ regulacji przepływu powietrza sprzężony z czujnikiem wilgotności umieszczonym na zewnątrz obudowy wewnętrznej lub zdalnym modułem czujników wilgotności i ditlenku węgla. W obudowie wewnętrznej zamontowana jest dioda UV, a powietrze jest finalnie oczyszczane za pomocą umieszczonego w kasecie obudowy wewnętrznej filtru ULPA i dalej pozbawione pyłów, niepożądanych związków chemicznych i alergenów kierowane jest do pomieszczenia.

POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU

Wynalazek ma bardzo duży potencjał komercjalizacyjny gdyż, może z powodzeniem znaleźć szerokie zastosowanie w budynkach mieszkalnych, szpitalach, żłobkach, przedszkolach, szkołach, biurach, itp. szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich, w których to występuje problem zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego i nadmiernego hałasu. Bardzo dużą zaletą wynalazku jest prosty montaż na stolarce okiennej w miejsce klasycznych nawiewników, a więc nie wymagający ingerencji w ścianę zewnętrzną budynku.