Sposób ługowania metali z pomiedziowych odpadów poflotacyjnych z pirometalurgicznej metody produkcji miedzi.
Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki
ZESPÓŁ AUTORSKI
Instytut Chemii i Techniki Jądrowej
Mgr inż. Tomasz Smoliński,
Mgr inż. Marcin Rogowski,
Mgr Marta Pyszynska,
Prof. dr hab. inż. Andrzej Chmielewski
CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?
Istotą wynalazku jest proces ługowania metali z odpadów poflotacyjnych za pomocą rozpuszczonego w wodzie SO2, który powstaje w procesie spalania minerałów zawierających siarkę, w trakcie przerobu rudy miedziowej. Najczęściej stosowanym medium w takim procesie jest kwas siarkowy (VI) powstający po odsiarczaniu spalin w procesach katalitycznych. Nasze rozwiązanie pozwala na bezpośrednie użycie SO2 z pominięciem procesu katalitycznego. Ditlenek siarki rozpuszczony w wodzie tworzy kwas siarkowy (IV) który można wykorzystać do ługowania metali z rudy, co znacznie upraszcza cały proces.
ISTOTA WYNALAZKU
Podstawowa technologia stosowana m.in. w polskim przemyśle związanym z przetwórstwem rud metali kolorowych, jest oparta na procesie pirometalurgicznym. Technologia ta jest stale unowocześniana i optymalizowana, aczkolwiek w odpadach po przeróbce rudy miedziowej prowadzonej np. na drodze flotacji, znajdują się nadal znaczące ilości metali, w tym tak zwane metale deficytowe. Odpady zawierają znaczne ilości Cu (nawet powyżej 0,2%) oraz pewne ilości innych metali np.: Co, Zn, Ni, Mo, V, Ag, a także metale ziem rzadkich. Aspekty ekonomiczne i środowiskowe wymuszają konieczność wdrożenia bardziej wydajnych i opłacalnych metod uzysku miedzi wraz z metalami towarzyszącymi z różnych surowców, zarówno z rud miedzi, jak i z odpadów przemysłu miedziowego, a także surowców wtórnych. Rozwiązaniem mogą być opracowane na potrzeby metody hydrometalurgiczne, które pozwalają na odzysk nawet niewielkich ilości metali z dotychczas zgromadzonych odpadów „pomiedziowych”. W Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej we współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (w ramach Coordinated Research Project “F22065”) realizowany jest projekt pt.: „Rozwój radiometrycznych i radioznacznikowych technik dla procesu hydrometalurgicznego odzysku metali deficytowych”, który współfinansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). W ramach badań opracowywana jest technologia odzysku metali z odpadów poflotacyjnych metoda hydrometalurgiczną. Najczęściej stosowanym medium w hydrometalurgii jest kwas siarkowy (VI) powstający z SO2 po odsiarczaniu spalin w procesach katalitycznych. Nasze rozwiązanie pozwala na bezpośrednie użycie SO2 poprzez rozpuszczanie w wodzie a następnie wykorzystanie otrzymanego kwasu siarkowego IV bezpośrednio do procesu ługowania. Pozwala to na pominięcie procesu katalitycznego utleniania SO2 do SO3, co znacznie upraszcza i przyspiesza cały proces i pozwala na efektywne wykorzystanie gazów spalinowych do ługowania odpadów, przynosząc dodatkowe zyski ekonomiczne.
POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU
Istota wynalazku polega na ulepszeniu obecnie wykorzystywanej technologii odzysku metali z rudy. Determinuje to, że wynalazkiem zainteresowane mogą być jedynie duże koncerny wydobywające rudy metali, wykorzystujące w swoich procesach przerobu rudy metody pirometalurgiczne. Wykorzystanie tej metody, jako oddzielnego procesu traci sens ekonomiczny.