Siatki chirurgiczne Optomesh® ULTRALIGHT / Optomesh® ULTRALIGHT surgical meshes

ZESPÓŁ AUTORSKI

POLITECHNIKA ŁÓDZKA

dr hab. inż. Zbigniew Mikołajczyk, prof. PŁ, POLITECHNIKA ŁÓDZKA
Dr inż. Katarzyna Pieklak, POLITECHNIKA ŁÓDZKA
Dr inż. Witold Sujka, Tricomed SA

CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?

Siatki Optomesh® ULTRALIGHT stanowią najnowszą generację implantów stosowanych w chirurgicznym leczeniu przepuklin brzusznych. Zaprojektowane sploty charakteryzują się dużymi oczkami przy jednocześnie bardzo niskiej masie powierzchniowej, dzięki czemu są wyjątkowo delikatne, elastyczne oraz łatwo układają się w polu operacyjnym. Duże oczka pozwalają na odpowiedni przerost siatki przez tkankę bliznowatą bez efektu tzw. mostkowania (całkowite przerastanie oczek). Pozwala to na zachowanie elastyczności implantu nawet w długim czasie po implantacji, znacznie podwyższając komfort życia pacjenta.

ISTOTA WYNALAZKU

Optomesh® ULTRALIGHT to niewchłanialne, ultralekkie siatki chirurgiczne wytwarzane techniką dziewiarską z transparentnych oraz niebieskich, monofilamentowych przędz polipropylenowych o średnicy przędzy 0,08 mm (46 dtex) oraz 0,1 mm (72 dtex). Wyroby oferowane są w trzech rodzajach:

  • L-Pore (makroporowata o ażurach powyżej 3 mm)
  • M-Pore (makroporowata o ażurach powyżej 2 mm)
  • S-Pore (makroporowata o ażurach powyżej 1 mm)

Siatki chirurgiczne Optomesh® ULTRALIGHT odznaczają się anatomiczną wytrzymałością mechaniczną, gwarantującą trwałość zespolenia siatki z powięzią. Odpowiednio dobrana wielkość oczek umożliwia łatwiejszy przerost tkanką bliznowatą. Użyta do wykonania wyrobu przędza, odznacza się ultraniską masą powierzchniową oraz zapewnia dobrą układalność i poręczność chirurgiczną. Niebieskie włókna tworzą linie orientujące, które ułatwiają widoczność wyrobu w polu operacyjnym, zapobiegając przy tym zmianom kierunku implantacji i powstawaniu fałd. Monofilamentowa struktura surowca minimalizuje ryzyko infekcji bakteryjnej. Siatki Optomesh® ULTRALIGHT charakteryzują się biostabilnością, dzięki czemu nie tracą właściwości fizycznych podczas długotrwałego kontaktu z tkankami, a także minimalnym odczynem zapalnym i wysoką biokompatybilnością. Wyniki przeprowadzonych badań potwierdzają brak działania drażniącego i alergennego, nie powodują także toksyczności ogólnoustrojowej i subchronicznej. Konstrukcja siatki ułatwia osuszanie płynu surowiczo - krwistego zbierającego się pod siatką w czasie operacji. Wyrób nie zawiera substancji pochodzenia odzwierzęcego, charakteryzuje się brakiem cyto- i genotoksyczności.

Siatki chirurgiczne Optomesh® ULTRALIGHT zalecane są do zabiegów rekonstrukcyjnych w celu uzupełnienia ubytków tkanek miękkich w takich przypadkach jak: przepukliny brzuszne pierwotne i nawrotowe, przepukliny pooperacyjne o dużych wrotach, przepukliny pachwinowe, przepukliny okołopępkowe, przepukliny w bliźnie pooperacyjnej. Wyroby Optomesh® ULTRALIGHT mogą być stosowane podczas beznapięciowych, otwartych technik operacyjnych, jak również w przypadku technik laparoskopowych. W wariantach L-Pore oraz S-Pore zastosowano niebieskie linie orientujące ułatwiające widoczność oraz ułożenie wyrobu w polu operacyjnym. W zależności od rodzaju przepukliny i wielkości jej wrót, można dobrać odpowiedni rodzaj siatki chirurgicznej Optomesh® ULTRALIGHT. Wyroby Optomesh® ULTRALIGHT L-Pore zaleca się stosować do zaopatrywania wrót przepuklinowych o wielkości ubytków tkanki łącznej do 5 cm, Optomesh® ULTRALIGHT typ S-Pore może być stosowany do zaopatrywania przepuklin o wrotach do 10 cm, wyroby Optomesh® ULTRALIGHT typ M-Pore przeznaczone są do leczenia przepuklin o wrotach przepuklinowych do i powyżej 10 cm.

POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU

Według danych NFZ za rok 2017, w Polsce wykonuje się ponad 70 tysięcy operacji naprawczych przepuklin przy użyciu implantu syntetycznego. Siatki chirurgiczne Optomesh® ULTRALIGHT, dzięki swoim właściwościom, umożliwiają nie tylko bezpieczne i skuteczne zaopatrzenie przepukliny, ale co ważne, dają chirurgowi możliwość doboru siatki do indywidualnych potrzeb pacjenta. Siatki przeszły proces certyfikacji dla wyrobu medycznego zwieńczony otrzymaniem znaku CE. Dostępne są już na rynku polskim oraz na rynkach zagranicznych, zbierają także pozytywne recenzje od lekarzy, którzy mieli okazję wykorzystać implant podczas wykonywanych przez siebie operacji.